První máj na Kuksu

Na prvního máje bylo na současné poměry krásné počasí, takže by bylo škoda toho nevyužít. S gravelem jsem se vydal tentokrát na Kuks. Až na pár úseků, kde je větší provoz je to krásná trasa na cyklovýlet. Pokud by někdo chtěl, tak není problém si cestu poupravit a jet celou část po silnicích s menším počtem automobilů.

Aktuálně se řeší vládní nařízení o povinném odstupu auta při předjíždění cyklistů. Z pohledu cyklisty je to určitě dobře, ale na druhou stranu veškerá opatření jsou o lidech. Část lidí za volantem si myslí, že jsou pánové silnic a klidně vás vytlačí z cesty, protroubí, pokropí vodou z odstřikovačů atp., ale je třeba přiznat, že i někteří cyklisté vymýšlí blbosti a zbytečně svých chováním riskují nejen své zdraví.

Zpět k výletu. Start je samozřejmě tradiční a to v Hořicích. Poté se vydáte po silnici na Jeníkov a před Miletínem do Rohoznice. V Bílých Poličanech si podrncáte na kostkách a před Lanžovem zahnete na Doubravici. Z ní jedete směr Dvůr Králové nad Labem přes Zálesí a na po krátkém sjezdu neodbočíte na Dvůr, ale doprava na Libotov a Hřibojedy. Z nich přejedeto do Žírče a napojíte se již na trasu Dvůr Králové – Stanovice s následnou odbočkou na Kuks. Určitě doporučují v areálu chvíli pobýt, tedy v době, kdy to není nijak omezené nebo riskantní kvůli koronaviru, protože lidí tam je poměrně dost…

Z Kuksu se pak kousek vrátíte směrem na Stanovice a před mostem zahnete doprava na cyklostezku 4087 do Chroustníkova Hradiště. Tam jen přejedete hlavní silnici a pokračujete na této cyklostezce (po levé straně minete kostel sv. Kříže). Po ní pojedete až na Ferdinandov, na jehož konci zahnete doleva (stále po cestě 4087) do lesa. V cca polovině jízdy lesem stezka zatáčí doprava, ale vy zůstanete v rovném směru a dojedete až do Kocbeře.

Z Kocbeří pokračujte po hlavní silnici do Dvora Králové, Lipnici, Horní Dehtov, Miletín… Z Miletína si můžete vybrat svoji cestu, já v sobotu zvolil silnici přes Jeníkov, je tam menší provoz 🙂

Délka této trasy je 62 km s nastoupenými 706 metry dle Garmin hodinek.

Záznam trasy z Relive, kde je to přehlednější: