Velichovky na gravelu

Letošní sezona je celá divná, alespoň její první třetina… Buď nás omezoval lockdown a zákaz opuštění okresů, nebo zimní a větrné počasí, které tu stále panuje. Člověk si tak stále tu jízdu na kole neužije plnými doušky, jako tomu je v případě, kdy svítí sluníčko, jsou otevřené zahrádky pro občerstvení atp. Nicméně to není důvod být doma, takže o víkendu jsem opět vyrazil na dvě jízdy.

Obě jsem absolvoval na gravelu. Sobotní byla ve znamení kopcovité trasy, kdy jsem si zajel do Kocléřova a dále přes Pilníkov a Mostka zpět do Hořic. Jízdu jsem si užil, ale ty kopce, tam jsem zatím namlsaný z trekového kola, kdy jsem s nimi neměl víceméně žádné problémy i kvůli širšímu držení řidítek a lepším převodům (a to i přesto, že jsem ve předu nejmenší kolečko na podobných tratích nikdy nepoužíval).

Na neděli jsem si naplánoval spíše rovinku s cílem ověřit si rychlostní vlastnosti nového gravelu. Vyrazil jsem už v osm ráno, takže žádná opalovačka 🙂 navíc i v neděli vstoupil do akce chladnější protivítr, hlavně v druhé polovině trati. Nakonec z toho byl průměr nad 27km/hodinu, což už beru jako fajn, zvlášť když je to ve spojení s příjemnou projížďkou, kdy se v rovinatých pasážích tolik nenadřete a kolo zkrátka jede „samo“.

A jaká byla přesně trasa?

Když jsem se podíval na Relive na záznam trasy na mapě, tak mi to připomíná ježka. Možná to tam ne každý uvidí, ale při troše fantazie 🙂 Takový neplánovaný CykloArt 😀

Startovní pozice jak jinak než Hořice. Od Doubravy se vydáte směrem na Jeníkov a dále k Miletínu, ale ne až do něj. Za Jeníkovem je odbočka doprava na Rohoznici, kterou projedete až k silnici č.284, na které pokračujete na Bílé Poličany, Lanžov (to už je značeno jako silnice č.325) a Dubenec. Ten je tedy opravdu dlouhý 🙂 ale zase celý z kopce. Zde pozor, abyste správně odbočili na Nouzov, protože rovně byste se dostali na Litíč a ne do Velichovek. Těmi projedete a odbočíte doprava na Rožnov, Neznášov a Habřinu. Pokračujte do Rodova po silnici č. 3089 a následně přes Račice až do Hoříněvse. Na konci obce jedete doprava směr Velký Vřešťov, přejedete železniční přejezd a na následující křižovatce odbočíte doleva na Cerekvice, kde se vydáte k fotbalovému hřišti.

Z Cerekvic už je cesta zpět do Hořic snadná, vede přes Třebovětice a Jeřice. Já si dal jen malou odbočku kvůli kilometrům 🙂 a vzal to přes Chvalinu a městem zpět do cíle. Celá trasa byla po silnici (asfalt, až tedy na kostky v Bílých Poličanech) – v neděli ráno poměrně bez provozu.