Výhledy z Kozákova neomrzí

Nedělní dopoledne bylo vyhrazeno pro cykloturistiku. Neměl jsem žádný přesný cíl a rozhodoval se až na poslední chvíli. Směr byl jasný – Český ráj, ale kam přesně dojedu, to byla otázka nálady a dané situace. Trosky, Branžež? Vyhrál Kozákov! V Prachově jsem už měl jasno, že si podruhé vystoupám na nejvyšší horu Kozákovského hřbetu a Českého ráje.

Až do Jičína si jedete relax jízdu, kterou naruší občas ne zrovna ideální silnice, ale to se dá přežít resp. člověk je na to zvyklý, hlavně u méně frekventovaných úseků. První výšlap vás tak čeká až z Holína do Prachova. Poté jsem pokračoval směr Libuň, kde přejedete hlavní tah na Liberec a pokračujete až do obce Veselá. Zde na vás čekají víceméně cesty nahoru dolů, odpočinout si můžete „propojkou“ do Žernova.

Výhled z Kozákova

Hlavní stoupák na vás čeká od obce Tatobity až na vrchol Kozákova. Nicméně v této části se můžete kochat krásnými výhledy na Český ráj. A to je jen malá ochutnávka toho, co všechno můžete pozorovat ze samotného vrcholu Kozákova. Když trefíte počasí, nebude se vám chtít odjet pryč. Je to nádhera. Samozřejmě je zde možnost se občerstvit a to buď ve venkovním prostředí, nebo přímo v restauraci Riegrovy chaty.

Při své první jízdě jsem zpáteční cestu volil přes Lomnici. To se mi ale tentokrát nechtělo, hlavně kvůli provozu na úseku silnice 284 vedoucí z Tatobit do Lomnice. Jel jsem tak domů stejnou cestou, jakou jsem přijel. Na vzdálenost to bylo plus minus stejné, časově také. Příště, pokud bude víc času a nálady, tak bych zkusil zpáteční cestu přes severní část – Záhoří, Semily atd. Uvidíme, pokud se zadaří, dám vědět.

Podobné výlety v nedělní dopoledne mají velkou výhodu v tom, že je minimální provoz, takže určitě doporučuji.