TOP výlet na Kozákov

Špindlerovka byla výzva, ale nyní v úterý jsem si dal do plánu výlet na Kozákov a to byla za mě fakt bomba. Do té doby jsem tam nikdy nebyl. Ano, cesta z Hořic na kole znamená další pokoření hranice 100km, ale rozhodně to stálo za to a určitě se tam ještě někdy vrátím. Asi jediná změna, kterou bych udělal je zpáteční cesta, kterou bych volil jinak, hlavně z důvodu provozu.

Pohádková jízda Českým rájem

První kilometry nějak záživné nejsou, zejména i s ohledem na to, že je to část trasy, kterou jezdívám hodně často. Takže klasika do Jičína, která vede přes Chomutice, Butoves a Popovice. Podstatné začíná od Holína. Sice je to podmíněno stoupáním, ale zase do krajiny, která stojí za to. Takže hurá na výšlap do Prachova. Dále jedete po hlavní silnici a odbočíte směr Jinolice a pak na další křižovatce zatočíte doleva na Březku a Libuň.

Výhledy z Kozákova

Z Libuně se nám to začne zvedat 🙂 ale odměnou jsou výhledy, hlavně na Trosky, nebo na vzdálenější Ještěd a samozřejmě i na cíl cesty Kozákov. Stoupání vedlo přes Jivany, Holenice, Bitouchov až do Veselé, tam jsem změnil směr a najel na cestu do Žernova, kde jsem si trošku odpočinul na rovinkách, než přišel ten hlavní výšlap po cyklostezce 4176.

Z Žernova vedla přes Tatobity až do obce Kozákov (tedy opět stoupáte, ale pořád vás to nutí se dívat do přírody – fakt paráda), kde jsem se napojil na „serpentýny“, které už byly poměrně v pohodě. Chyběl už jen kousek, dojet do Komárova a pak poslední úsek až k rozhledně Kozákov. Ano, byl jsem tam ve všední den, takže nemohu porovnávat, jak to tam vypadá s provozem a lidmi o víkendu, ale za mne opravdu suprové místo.

Rozhledna Kozákov

Kromě restaurace je zde i stánek, kde si dáte něco dobrého na zub, doplníte tekutiny, nebo si třeba pořídíte turistickou známku… Kdo chce, má možnost si vyjít i na rozhlednu – to jsem tedy vynechal. Mně úplně stačily výhledy jedna na Ještěd (nebýt odpoledne, tak jsem snad změnil plány a jel i na Ještěd, když už byl tak „blízko“), Český ráj, ale i na Krkonoše. Krásně byl samozřejmě vidět i blízký Tábor, Turnov… každý si najde něco.

Restaurace na Kozákově

Domů přes Lomnici

Protože jsem nechtěl jet domů stejnou cestou, tak jsem zvolil trasu přes Lomnici nad Popelkou. Jak už jsem psal v úvodu, asi bych to příště takto neřešil, hlavně kvůli provozu. Snad jedině, kdyby člověk vyrazil v dobu, kdy očekáváte méně vozidel na silnici, pak by to i šlo.

Z Komárova jsem zabočil doleva na Lhotu, poté se vydal do Světlé a Hořenska. I tady počítejte s cestou „nahoru dolů“. Pak už jsem jel po silnici 284 až do Lomnice a pokračoval po Jičínské ulici až do Ploužnice, tedy do místa, které dobře znám z výletů na Tábor (myšlenky, ale pouze krátké, že bych si dal obě rozhledny v jeden den, tam byly…).

Do Hořic už to pak bylo po trase Klepanda, Radim, Úlibice, Lužany, Lázně Bělohrad, Miletín a cílová páska. Samozřejmě, že cest je více a dá se to jak prodloužit, tak i zkrátit. Tato verze výletu na Kozákov znamenala 115 km, ale stálo to rozhodně za to.