Cyklotoulky v Jizerských horách

Poslední týden v červnu jsme prožili s rodinou v Kořenově. Cestu tam i zpět jsem si naplánoval na kole a rozhodně toho nelituji. Jizerské hory jsou pro cyklistiku super – určitě všem doporučuji. Rozmanitost tras, nádherné prostředí a klid. Co víc si přát?!

Hořice – Kořenov

Cesta do Kořenova (vlastně i z Kořenova do Hořic na zpáteční cestě) byla dlouhá 71 km. Část trasy jsem už znal z předchozích výletů, takže zpočátku to byl Miletín – Vřesník – Pecka – Horka – Levínská Olešnice – Roztoky u Jilemnice – Kruh – Mříčná – Peřimov. Právě v Peřimově jsem dříve vyrazil přes Farský kopec na rozhlednu U Borovice. Tentokrát jsem ale zůstal věrný asfaltové cestě a odbočil doprava na Horní Sytovou, kde jsem se napojil na silnici Hrabačov – Poniklá. Tu jsem využil pouze kousek a odbočil na stoupání až do Roprachtic. Přes Vysoké nad Jizerou se dostanete až do Rejdic, kde si užijete panoramatických výhledů a sjedete do Příchovic resp. do Kořenova.

Nádrž Souš

Jizerka

Když byl čas, vyrazil jsem směr Jizerka. Postupně jsem se naučil trasu přes Horní Polubný na Souš a následně na Smědavu. Tam už si pak můžete naplánovat prakticky jakoukoli trasu. Pokud se chcete držet asfaltu, pak je lepší odbočit směr Jizerka, kde vás na konci čeká výstup u Bukovce a následně můžete sjet zpátky do Kořenova.

Nalevo od Smědavy je to také hodně zajímavé. Kromě asfaltu si užijete přírodní trasy (při stoupání na Jizeru je to klasická horská cesta s trošku nepříjemným odvodňovacími kanálky z kamenů – na horském v pohodě, na gravelu trošku horší komfort, ale dá se to vyjet bez větších problémů). Část jízdy v dalších úsecích je řešena pomocí panelů, takže trošku drncačka, ale příroda to všechno zachrání.

Smědava

S ohledem na lokalitu jsem si chtěl vyzkoušet i úseky slavné Jizerské 50, což se mi podařilo. Letos jsem ji tedy neprojel úplně celou, ale z větší části a no a na kole je to fajn výlet.

Jedním z dalších výletů byla jízdo do Bedřichova, kterou určitě doporučuji. Od Horské stanice KNAJPA je to poměrně dlouhý sjezd do Kristiánova. Zpětná trasa by asi byla náročnější, alespoň jsem to tak cítil, když jsem viděl cyklisty proti mně, kteří moc úsměvů na tváři neměli. Já měl ale zpáteční cestu z Bedřichova naplánovanou přes Hřebínek a tam to bylo příjemné, tak třeba příště obráceně a vyzkouším si to táhlé stoupání.

Nádrž Bedřichov

Zkrátka, v Jizerských horách si můžete užít jízdy každý den a vždy objevíte něco nového.