Zakončení cyklistické sezony 2020

Zatím se držím tradice, takže každý rok začínám i končím výjezdem na Zvičinu. Nejinak tomu bylo i v roce 2020. Závěr sezony jsem naplánoval na 30.12.2020. Na cyklovýlet jsme vyrazili ve třech s cílem se projet, žádné závodění, zkrátka si užít poslední projížďku v roce 2020. Počasí vyšlo suprově!

Start jsme si naplánovali cca před jedenáctou hodinou z Hořic. Tou dobou už trošku stoupla teplota a hlavně se vyjasnila obloha. Takže po celý výlet byla krásná modrá obloha a co bylo ještě lepší tak i bez větru.

Trasu na Zvičinu jsme zvolili víceméně tradiční, takže „potokama“ na Miletín, Chroustov, Vyšehrad a hurá k Raisově chatě. Jediná mírná komplikace nás čekala u Jeníkova, kde silnici ucpaly dva kamiony, které zde nakládaly klády. Projet po silnici se nedalo ani na kole, takže jsme to museli vzít přes pole. Naštěstí byla půda ještě zamrzlá, takže se to dalo projet a nic nás nezastavilo. Horší to měli řidiči v autech, pro které to znamenalo otočku a výběr jiné trasy.

Před Vyšehradem jsme už zahlídli tradiční skupinu cyklistů, kteří také vyrazili směr Zvičina, ale narozdíl od nás volili trasu i mimo silnice. To nás tak trošku nakoplo a dosud mírné tempo se zvýšilo s cílem být nahoře první 🙂 Kdo by se chtěl nechat předjet, že? 🙂

Vrchařská prémie na závěr

Posledních asi 1500 metrů tak bylo každý dle svých možností. Odměnou v cíli pro nás byl hlavně nádherný výhled na bílé Krkonoše. Na Zvičině byste ale sněhovou pokrývku hledali marně, škoda – těšil jsem se na foto kola ve sněhu. Tak třeba příště, vždyť začátek nové sezony je za dveřmi 😀

Po povinném fotu a doplnění tekutin jsme se vydali na cestu zpět. Z důvodu vládních opatření byla restaurace zavřená, takže na jídlo jsme si museli počkat až domů. Abychom nejeli stejnou cestou a zároveň využili pěkného počasí, tak se pro návrat zvolila trasa druhou stranou na Třebihošť, Zábřezí, Doubravici a poté přes Bílé Poličany do Miletína. Tam už jsme se napojili na stejnou cestu, jako dopoledne a těsně po jedné hodině přijeli do Hořic s najetými cca 42 kilometry.

Tentokrát bez fyzické námahy

Musím říct, že průměrnou rychlost 18,9 km jsem neměl hodně dlouho, ale jak jsem již psal, nebylo to o závodech, nebo nějakém nabírání fyzičky. Důležité bylo, že jsme si jízdu na kole užili, pokecali, pobavili se a v pořádku dorazili domů.

Nyní je poslední den v roce a to znamená, stanovení si cílů do roku 2021 a vyhodnotit to, zda se podařilo splnit vše, co jsem chtěl na kole prožit v tom letošním koronavirovém…

Závěrem tip: pokud vám zima nevadí a není zrovna nějaké psí počasí, pak není důvod končit cyklistickou sezonu třeba v září, nebo říjnu. Stačí vhodné oblečení, sledovat trasu a vyhýbat se nebezpečným místům, kde by mohlo kolo uklouznout (ikdyž tohle asi nelze odhadnout všude) a je to srovnatelné s jízdou na běžkách. Zvlášť, když i letos to v našich končinách se sněhem nevypadá moc nadějně. A nezapomeňte na reflexní oblečení a zadní i přední osvětlení!