Dva měsíce zimního ježdění

První dva měsíce roku 2022 máme za sebou. Delší dobu jsem se tu neozval, ale víceméně z důvodu, že nebylo moc co představovat. V zimním období vyjíždím na kratší a často podobné trasy, takže nic, co by stálo za inspiraci. Kolem komína jsou tratě vesměs známé – mezi hlavní cíle cyklovýletů patří Zvičina, Boháňka, Chlum, případně Mezihoří… tedy trasy v rozmezí 40-50km maximálně.

Leden i únor nepřinesli nějakou extra zimu do nižších oblastí, takže případné stopky pro ježdění byly – déšť, vítr, zdraví… Pokud bych porovnal první dva měsíce s rokem předchozím, tak musím být spokojený. 620 kilometrů je z mého pohledu slušných a hlavně už se objevily i takové ty jarní vyjížďky za pěkného počasí, kdy už slunce má svoji sílu. To se pak hned šlape mnohem líp a zvedne to náladu, zvlášť v dnešní době, kdy kovid (snad) končí, ale místo toho sledujeme ruskou agresi na území Ukrajiny. Kde jsou ty časy, kdy byl svět normální…

Na internetu sleduji i některé cykloskupiny a je fajn, kolik lidí je do jízdy na kole nadšených i v zimních měsících. Jsou i tací, které mám trošku za blázny, když vidím, na jakých površích jezdí na svém gravelu, ale je to jako s tou reklamou na Kofolu 🙂 Velká většina věcí je v hlavě. Riziko je jak někde v lese na zasněžené cestě, tak i na silnici, kde to může být namrzlé hlavně v lesích, nebo místech, kam nesvítí tolik slunce. Buďte tedy opatrní a pokoušejte se předvídat, které úseky mohou znamenat riziko.

Důležité je myslet i na vhodné oblečení. Ono sice může při pohledu z kanceláře být venku hezky, ale když vylezete ven a sednete na kolo, tak se teplota razantně sníží 🙂 Pak stačí, abyste se při výšlapu zapotili a na problém je zaděláno. Když vím, že se chystám i na nějaké stoupání, tak si pro jistotu sroluji ještě jednu vrstvu navíc, kterou si nasadím před sjezdem dolů z kopce. Doporučuji v podobném duchu řešit i rukavice. Pokud jste pořád v jedněch, tak si cestou z kopce užijete své – přecijen prsty jsou na zimu hodně citlivé a rychle tuhnout, takže to pak ovlivňuje i to, jak jedete. No ale tady sice radím, ale dvoje rukavice taky nevozím, pak to řeším foukáním teplého vzduchu do dlaní 🙂 No na kratší trasy se to dá.

Jestli březen nabídne dobré podmínky, tak třeba konečně přidám zase nějaký tip na výlet tady v podkrkonošské oblasti.