Kostelní cesta na Zvičinu

Prostě mi to nedalo a když tomu přálo počasí, tak jsem si letos „odškrtnul“ i poslední pro mne známou cestu, kterou se dá vyjet na Zvičinu. Kostelní cestu jsem si naplánoval na závěr vyjížďky, kterou jsem jel mimo jiné přes Velký Vřešťov, Dubenec, Libotov a Bílou Třemešnou. Kostelní cesta je určena spíše pro horské kolo, zejména dolů bych se asi na gravelu nevydával, ale to už je pak hlavně o tom, kdo si jak věří, jakou má výbavu… Já jsem rád, že jsem to na gravelu pokořil, pouze na jednom místě jsem musel sesednout, protože jsem nečekal takový „hup“ a bez rychlosti se to zkrátka vyjet nedalo, ale to byl úsek asi pěti metrů.

Nebudu popisovat celý cyklovýlet, ale zaměřím se pouze na část, kterou jsem vyjížděl na Zvičinu. V tomto případě je pomyslným startem křižovatka v Horní Brusnici (po silnici lze jet buď na Dolní Brusnici resp. Mostek, na Zvičinu nebo na Vidonice). Pokud jako výchozí postavení beru směr na Zvičinu, tak se na kole musíte vydat kousek za touto křižovatkou doleva na polní cestu, kde očekávejte i nějaké ty kameny. Přibližně po 300 metrech vás nasměruje červená trasa doprava. Po ní pokračujte rovně, abyste pak po pravé straně míjeli lavičku. Po ní vás čeká sjezd dolů, kde je i zmíněný hup, takže na něj pozor, abyste byli nachystaní jak převody, tak i rychlostí.

Následuje přejezd potoka po krátkém dřevěném můstku, za kterým si můžete odpočinout na lavičce a kochat se sochou vodníka. Nebo pokračovat dál ve výstupu, který je poměrně výživný, co se týče sklonu i terénu. V asi nejtěžší části pak nalevo uvidíte i Kapličku u kostelní cesty, ale tam jsem se nezastavoval, protože kdybych slezl z kola, tak už to v tom kopci asi nikdy nerozjedu. Asi padesát metrů za kapličkou se cesta spojuje s cyklotrasou 4139, o které jsem psal v minulém článku.

Společná část je ale pouhých 100 metrů, pak se dáte po červené doleva na poslední část výstupu, který už je ale mírnější, takže pokud jste dojeli až sem, tak už je to bez problémů (maximálně kdyby bylo po dešti, tak by to mohl zhatit stav terénu). Touto cestou se dostanete až na silnici na začátku obce Zvičina, kde je třeba dát pozor a hlavně přednost vozidlům, cyklistům atd. Poslední část už jistě každý zná a odměnou může být jednak krásný výhled na okolí, případně pokud je otevřený bufet či restaurace na Raisově chatě, tak něco dobrého k jídlu a pití.

Výhled ze Zvičiny (jižní)

Záznam z celkové vyjížďky dle aplikace Relive: