Z Hořic na Seč a zpět

V sobotu 24.7.2021 jsem si zajel aktuálně nejdelší trasu, od doby, co jsem začal jezdit na kole. Prozatím to není výlet na Ještěd, který snad letos stihnu absolvovat. Cílem byl Sečská přehrada resp. Horní Bradlo. Ikdyž se jednalo o trasu délky 172 km, tak co se týče náročnosti, tak nemůže konkurovat dřívějším výjezdům třeba na Černou horu, nebo Masarykovu chatu. Nicméně není to určitě trasa pro každého, kdo není zvyklý sedět delší dobu v sedle.

Výhodou (nemusí to ale platit pro každého) je skutečnost, že stoupání se dočkáte až cca od druhé třetiny trasy. Je to tedy pak nahoru a dolů, ale alespoň je čas při sjezdu dát oddychnout tělu. A když toto zvládnete, tak už na vás čeká „jen“ cca šedesát kilometrů rovinky a jste opět v Hořicích.

Tím, že podobou trasu asi nebudu jentak opakovat, tak ji popíšu trošku víc do detailu plus nakonec přidám záznam aplikace Relive.

Bod číslo jedna Břehy

Úvodní část nebyla nijak složitá, takže nebylo třeba zastavovat a kontrolovat trasu, jestli jsem někde špatně neodbočil. Z Hořic jsem jel přes Chvalinu, Ostrov, Stračov a Nechanice. Následoval přejezd do Dobřenic až k dálnici D11, kde si můžete v Pravech prohlédnout sídlo dálniční policie. I zde pokračujete rovně do Rohovládové Bělé a následně do obce Břehy, která je spolu s Mělicemi známá svými kempy a plážemi u místních rybníků. Pokud využijete Labské cyklostezky, tak se podíváte na oba rybníky poměrně z blízka.

Další zastávka Sečská přehrada

Z Mělic pokračujte na Valy (pamětníci si vzpomenou na místní porevoluční trhy, které fungují dodnes – není-li zakázáno kvůli koronavirové epidemii). Stále se pohybujeme po zpevněných cestách (kromě jízdy okolo rybníků) a bez nějakého významného stoupání. Tím se dostanete až do Heřmanova Městce. Tady už začala cesta mírně stoupat. K Seči jsem se vydal přes Prachovice a Starý Dvůr (odboček už bylo trošku víc a tím, že jsem to tam neznal, tak bylo třeba častěji kontrolovat navigaci v telefonu). Cestu trošku komplikovala oprava silnice (Kraskov, Žďárec u Seče). Pokud byste měli čas a chuť, tak ze Starého Dvora můžete vyrazit na zříceninu hradu Lichnice (mně stačil výhled :)). Poslední část stoupání mne přivedla do Seče, na náměstí jsem se vydal doleva směrem ke kempu U letadla a následně až k hrázi.

Cílové místo Horní Bradlo

Seč nebyla v danou chvíli konečná. Následovalo stoupání k odbočce k hotelu Jezerka (i tady by se našlo dost zajímavých přírodních míst, které stojí za zhlédnutí) a poté vedla cesta přes Vršov až do Horního Brala a finální stoupání do obce Lipka. Polovina trasy a 86 km na tachometru. Blížilo se poledne, takže jsem doplnil tekutiny, dal si trochu cukrů 🙂 a pomalu vyrazil zpět. V plánu byla podobná trasa, jen už bez zastávky na Seči.

Břehy podruhé

Ve Vršově jsem se odklonil z první části výletu a jel směrem na Bojanov. Původně jsem myslel, že pojedu přes Vápenný Podol, abych se podíval z blízka na místní lom, ale v Bojanově jsem minul správnou odbočku a vracet se mi nechtělo. Do Heřmanova Městce jsem tak dojel přes Nové Lhotice, Mladoňovice, Pohled a Morašice.

Tady už je víceméně zbytečné popisovat cestu, protože kopírovala tu dopolední. Na Mělicích bylo narváno, takže zastávku na občerstvení jsem vynechal. To jsou ty nevýhody cestování bez spolujezdce (spolujezdců). S nimi by bylo zastávek určitě víc, takže mě nikde nic extra nedrželo, sil bylo dost, takže nebyl důvod nepokračovat v cestě domů.

Břehy u Přelouče

Finiš do Hořic

Poslední úsek trasy byl ve znamení sledování tachometru, kde jsem chtěl pokořit hranici 170 km. To se podařilo a průměr 25,6 km/hodinu je myslím fajn, když beru v potaz to, že jsem to nikde nebral úplně na maximum a jel si víceméně svým tempem. Ono je výhodou to, že na trase nebylo nic extrémního, když už přišel kopec, tak byl spíš kratší. To je určitě znát, než když jedete třeba 10 km stále do kopce a není čas si odpočinout.

Záznam trasy

Pro zájemce nabízím záznam z Relive 😉