Tip na cyklovýlet: Černilov

Dnes pojmu článek jako tip na krásný výlet na kole. Myšleno tak, když se chcete jet podívat za něčím zajímavým, netradičním. Cílem mé vyjížďky byl Černilov. Z jakého důvodu? O větrném mlýnu u Borovnice jsem už psal. Když jsem se dozvěděl, že v dosahu Hořic je i další mlýn, tak jsem neváhal a cestu si naplánoval. Tedy pro upřesnění toho dosahu, celkově jsem najel 71 kilometrů, aby někdo neměl představu, že je to výlet na hodinku 🙂

Protože to bylo v pracovním týdnu a trasa křižovala silnici Hradec Králové – Jaroměř, tak jsem cestu tam řešil menší zajížďkou, díky které jsem zmiňovanou cestu přejel přes most a nemusel tak riskovat zdržení, než projedou auta a budu mít volno na přejetí. Právě proto vedla trasa přes Skálu, Velký Vřešťov a následně přes Lužany až do Rožnova. Po přejetí mostu se pak již vracíte do Černožic, Vlkova a přes Újezd pak směr Černilov.

Odměnou je pak krásné odpočinkové místo, které je pohádkově barevné. Dominantou je větrný mlýn, ale jsou zde i další menší objekty v podobném designu. A pokud bych se před cestou zajímal ještě víc, tak by těchto míst bylo k vidění okolo Černilova ještě více. Ale to případně zdokumentuji v rámci nějaké další projížďky, kterou ale spíše vidím na jaro příštího roku. Teď už to moc na delší trasy nebude, postupně se ochlazuje, bude se měnit čas, a tak na delší cesty nebudou úplně nejlepší podmínky.

Větrný mlýn u Černilova

Zpáteční cesta už vedla k hradeckému letišti a poté přes Předměřice do Neděliště, Máslojedy, Jeřice až domů do Hořic. Vyšlo to tak akorát, protože k večeru už začal zesilovat vítr, který druhý den páchal poměrně velké škody nejen v našem kraji.

Záznam cesty, včetně trasy a hlavních charakteristik můžete shlédnout díky aplikaci Relive.