Rozhledna u Borovice

V neděli jsem se konečně dostal k možnosti uskutečnění dlouho plánovaného výletu k rozhledně u Borovice. Tip na výlet jsem získal z facebookové skupiny, kde dávají různé náměty na hezká míst v ČR. A protože to bylo v rozumné vzdálenosti od Hořic, tak jsem do toho šel a zároveň to pojal i jakousi další tréninkovou jednotku před hlavním letošním cyklovýletem na Ještěd, který se doufám také podaří uskutečnit.

S ohledem na oteplení jsem vyrazil už po sedmé hodině ráno. Měl jsem nachystané asi tři varianty cest hlavně podle provozu. Protože první byla přes Horka až do Hrabačova a tam to bývá s provozem poměrně náročné. Nakonec jsem se tomu vyhnul a z Hořic vyrazil přes Lukavec do Bělohradu, pak po hlavní silnici až do Nové Paky. V Nové Pace jsem odbočil na Starou Paku, kterou jsem projel celou k odbočce na Ústí resp. Karlov.

Z Karlova se vydáte směrem na Kruh a Mříčnou (tam se nyní – červen 2021 – dělají práce na silnici, tak je třeba počítat s rozkopanou silnicí) a následně na Peřimov. Musím říct, že to bylo krásné svezení hlavně co se týče přírody okolo a klidu, provoz byl v neděli po ránu klidný.

Z Peřimova se dostanete až na hlavní silnici spojující Hrabačov a Semily. Po pravé straně se můžete podívat na dřevěnou zvoničku v Dolní Sytové z roku 1790. Kousek za ní odbočíte doprava, kde na vás čeká stoupání a poté sjezd do obce Roprachtice. V obci pojedete tak, abyste měli po pravé ruce Kostel Nejsvětější Trojice, jedete víceméně stále rovně, až narazíte na silnici č. 289, kde se dáte doprava a po několika zatáčkách už uvidíte cíl, kterým je rozhledna u Borovice. Standardní otevírací doba je od 10:00 do 16:00, případně dle telefonické domluvy.

Návrat do Hořic přes Klepandu

Cestu zpět jsem nechtěl absolvovat po stejné trase, tak jsem se vydal opět do neznáma. Vodítkem mi byla cyklostezka 17A Greenway Jizera vedoucí přes Škodějov až do Loukova. Jen pozor, není to asfaltová cesta, ale štěrkovitá, takže na sjezd ne úplný ideál, kdo se v tom nevyžívá a nemá na to vhodné kolo… V Loukově se napojíte na cyklostezku 4174 po níž projedete nejprve obec Bystrá nad Jizerou až do Košťálova, Libštátu a Bělé u Staré Paky.

V Bělé jsem pokračoval dál do Ústí čímž jsem se poměrně dost přiblížil k trase z rána :), ale na křižovatce jsem nepokračoval doleva na Starou Paku, ale doprava směr Lomnice nad Popelkou. Před Novou Vsí nad Popelkou je odbočka doleva na Syřenov, kde stoupáte až na Klepandu. To je na delší dobu poslední kopec. Takže síly načerpáte sjezdem do Lháně a pokračujete na Radim a Úlibice. Do Hořic jsem pak jel cestou přes Lužany, Lázně Bělohrad a Lukavec.

Z výletu bylo 113 km a 1350 nastoupaných metrů 😉