Rýchorská bouda 1001m

První letošní cyklovýlet. Tak trošku vymyšlený na rychlo s ohledem na počasí a spojením s návštěvou dcery na škole v přírodě v Horním Maršově. Vzhledem k tomu, že poblíž se nachází Rýchory, tak jsem si jako cyklistický cíl dal výšlap na Rýchorskou boudu a tím si odškrtnul další zdolanou tisícovkou. To, že to nebylo extra plánované se projevilo v tom, že jsem párkrát zabloudil, takže po návratu z toho bylo 125km…

Abych nejel tam i zpět stejnou cestou a zároveň poznal další části v této lokalitě, tak jsem se vydal přes Miletín na Mostka a tam ne na Debrné (oni tam navíc stejně prý opravují silnici směrem na Vestřev, takže nevím, zda se to dá na kole projet), ale na Zadní Mostek a Dolní Olešnici. Následně jsem před Chotěvicemi odbočil na Hostinné a vyjel do Čermné resp. až na Čermenský vrch (omylem, takže jsem se zase vracel). Po 5km navíc jsem odbočil již správně na Vlčice a přes Hrádeček dojel do Mladých Buků.

Zlatá cesta

Zde vyhledejte místní železniční stanici případně fotbalové hřiště. Protože tam jsem se napojil na Zlatou cestu a pokračoval směrem k Bystřici. Z rozcestí to je pak ještě nějakých 6km výšlapu po zpevněné cestě, na gravelu úplně v pohodě. Pokračuje se po Zlaté cestě resp. Vojenské cestě přes Pašovku. Přibližně 500m před Rýchorskou boudou je rozcestí, doprava byste mohli jet na Rýchorský kříž a tam pak máte dvě možnosti – dojet do Žacléře, nebo po hranicích do Albeřic (no třeba někdy příště, já měl jiný cíl trasy).

Rýchorská bouda – na tachometru 58 km, čas 2:45. Horní Maršov po žluté 3,5km, tak to si říkám, že je pohoda… no nebyla. Zpevněná cesta nikde, sešup a samý šutr a kořeny. Takže jsem to vzdal, protože nabýt hubu si opravdu nechci, zvlášť někde mimo civilizaci. Nejhorší úseky tlačím, až dorazím na křižovatku s asfaltkou, kde mám na výběr 1,5km lesní cestou, nebo 3km po asfaltu. Vyhrál asfalt. Akorát jsem si neověřil, že z toho asfaltu musím včas odbočit po zelené do Maršova… Takže jsem se po Mánkově cestě dostal až na Růženinu cestu na Slunečnou stráň. Růženina cesta mě dovedla do Svobody nad Úpou, kde už nezbylo než jet klasicky po hlavní do Horního Maršova. Než jsem pohledal děti všude po Maršově, tak najeto a nachozeno 72 km a 3:40… 14km za hodinu jsem dlouho neměl 🙂

Rýchorská bouda

Ve finále to bylo jak ve filmu Marečku, podejte mi pero. Zeptal jsem se ne na syna, ale na dceru a v hlavě plánoval kudy domů, abych už nikde nebloudil a nedorazil za tmy. Zvítězila trasa po hlavní do Mladých Buků, přes Hrádeček a Vlčice do Pilníkova. Výšlap na Kocléřov a konečně sjezd a ne stoupání až na přehradu Les Království. Další kopeček v Bílé Třemešné, Úhlejov, Miletín a potokama domů do Hořic. 125 km, 5:49minut. Trošku delší čas, než jsem počítal, ale při tom všem bloudění a tahání kola to ještě šlo.

Aspoň jsem poznal nová zákoutí. Výšlap na Rýchorskou boudu dá zabrat, hlavně proto, že se to docela táhne a extra není žádný mezibod, který by přitahoval, prostě 6km lesem až nahoru. Na druhou stranu v této části Krkonoš se nebudete moc proplétat davem lidí, takže nějakou výhodu to určitě má.