Zimní tretry nebo návleky?

Protože jsem se rozhodl, že na kolo budu chodit i v zimním období, tak jsem řešil i vhodné vybavení, do kterého spadá samozřejmě i potřebná obuv. A jaké jsou moje zkušenosti s návleky a zimními tretrami? Níže uvedené neberte osobně, protože se jedná o konkrétní modely, které jsem si vyzkoušel a na trhu je jich celá řada, ať už návleků, tak i treter.

Začnu s návleky, které jsem si pořídil již v průběhu roku 2020, abych byl připravený, až se začne na podzim ochlazovat. Po prvních jízdách jsem byl nadšený. Zvolil jsem na pro mne ověřenou značku Force. Tou dobou však nebyly teploty na nule či pod bodem mrazu, takže nemohu hodnotit, na jak dlouho dokáží návleky ochránit nohy proti mrazu. Problém ale nastal s postranními zipy, které se po pár používáních (sundávání, nandávání) rozbily a nebylo možné to opravit resp. nechat si vyměnit zip by znamenalo asi stejnou investici jako si koupit rovnou nové.

Takže jsem začal řešit alternativu a to nákup zimních cyklistických treter. V mezidobí jsem si „upgradoval“ návleky tím, že jsem do nich udělal díry pro reflexní tkaničky a tím spojil nutné s užitečným a jezdil alespoň v této omezené formě 🙂 Ve finále to stačilo, ale kvůli zapínání na tkaničky tam přecijen vznikla místa, která neudržela chlad a nohy to brzy pocítily.

Cyklistické zimní tretry Force

Pod stromečkem jsem objevil tretry Force ICE21 MTB a už jsem se nemohl dočkat, kdy je vyzkouším. Své první najeté kilometry nabraly hned druhý den 25.12.2020. Od té doby je využívám pravidelně a zatím si nemohu stěžovat. Nabízí pohodlí, příjemný pocit během jízdy a prozatím ani žádné problémy se zipem, nebo zapínáním krytek na suchý zip. V zimě se venku pohybuji cca od hodiny a půl do dvou hodin. Při této „zátěži“ se mi ještě nestalo, že bych přijel domu a měl zmrzlé prsty na nohou.

Zimní tretry Force ICE21 MTB

Jestliže si chcete užívat kolo i v zimě, pak doporučuji spíše zimní tretry. Návleky asi spíše pro ty z vás, kteří se na zimní projížďku dostanou tak jednou za měsíc. Moje výhoda je také v tom, že už mi neroste noha, takže tretry rozhodně nebudu muset měnit z důvodu změny velikosti bot 😉

Značku Force používám i pro letní období a i tam mi zatím tretry vydržely bez nějakých komplikací. Pokud tedy hledáte dobrý poměr ceny a „výkonu“, pak bych se této značky rozhodně nebál. Když věnujete nějaký čas hledání a nevyžadujete nutnost osobního vyzkoušení (máte již třeba značku ověřenou a víte, která velikost vám vyhovuje), pak na internetu objevíte několik eshopů s možností porovnání cen a jistě si vyberete ten nejvýhodnější pro vás.

Aktuálně nás zasypává sníh. Takže nyní na chvíli odkládám kolo, alespoň do doby, než se objeví zase holé silnice a doufám, že mi to vyjde tak, abych si naplánoval nějakou vyjížďku za sněhem do kopců. Nemám horské kolo, abych zajel do terénu, kde sníh až tak nevadí. No uvidíme, třeba to vyzkouším a dám vědět nějakým krátkým článkem, jak jsem dopadl.