Na Hraběnku do Jilemnice

Minulou středu jsem si naplánoval výlet směrem do podhůří Krkonoš, konkrétně do Jilemnice. Cestu jsem plánoval klasicky po asfaltce, ale tak, abych se pohyboval pokud možno na co nejméně frekventovaných silnicích. Za mne mohu jedině doporučit. Trasa již od Pecky, přes Borovnici a pak „zadní“ cestou do Jilemnice je suprová – krásná příroda, výhledy na hory…

Abych byl konkrétnější co se týče trasy, tak to sepíši postupně. Třeba se najde zájemce, který si trasu projede taky 🙂

V Hořicích jsem se vydal směr Dobravka a poté po Chlumíčkově naučné stezce na Dachova. Přes Červenou Třemešnou pokračujte do Vidoně a zatočte doleva směr Tetín. Na první křižovatce odbočíte doprava a tím se dostanete na Vřesník, z kterého pokračujte rovně až na Pecku. Kdo chce může se pokochat výhledem na hrad, nebo si na náměstí dát zmrzlinu, či něco k pití. Já tedy pokračoval bez zastávky okolo koupaliště až k větrnému mlýnu u Borovnice, kde na vás čekají již první hezké výhledy (jen po jarních vichřicích je část lesa vykácená a úplně to změnilo prostředí, na které byl člověk zvyklý z dřívějších výletů).

Po silnici jsem se dostal až na Horka, kde jsem se rozhodl pro trasu ne přes hlavní cestu na Studenec, ale oklikou na Nedaříž. Při kochání se krajinou jsem trošku minul jednu odbočku a vystoupal až nad Levínskou Olešnici, kde se mi nezdál směr jízdy, ověřil si to v mapě a kopeček si zase za odměnu sjel dolů a poté již správným směrem na Žďár až do Roztoků u Jilemnice. Zde už vede trasa stále po hlavní přímo do Jilemnice. Za JIPem jsem přes kruhový objezd projel k místnímu fotbalovému hřišti, kde jsem okouknul přípravu mládežnických atletů a po krátké pauze se vydal směrem domů.

Zpáteční trasa vedla okolo sportovního areálu Hraběnka do obce Kruh, následoval výstup nad Roztoky a z nich jsem se vydal přes Karlov do Staré a následně Nové Paky. Na silnici z Nové Paky až do Lázní Bělohrad byl víceméně největší provoz na celé trase, takže tam je třeba dávat větší pozor. Z Bělohradu jsem se vracel do Hořic po trase Tetín, Miletín a „potokama“ opět na Doubravku.

Celkově to vyšlo na cca 90 km a nějaké drobné, protože jsem pak popojížděl po Hořicích a 963 nastoupaných metrů.

Když vyjde počasí a forma, tak je to krásný výlet. Mně to zabralo tři a půl hodiny – jízda na gravelu.